60 yaşında erkek hasta, eforla ortaya çıkan göğüs ortasında oluşan ağrı şikayeti tariflemektedir. İstirahat halindeyken ağrısı olmuyormuş.
Vital Bulgular; Ta:138/78 Nb:66 Ss:18 SpO2:96

EKG Görüntüsü

EKG Bulguları
• Sinüs ritmi
• Normal aks
• II., Ill.derivasyon, a VF derivasyonlarında küçük q dalgaları
• II. derivasyon, V6 derivasyonlarında bifazik; III.derivasyon, aVF derivasyonlarında negatif T dalgaları
• Vı-V2 derivasyonlarında belirgin derecede sivri T dalgaları

Yorum:
İnferiyor derivasyonlardaki Q dalgaları negatif T dalgalarıyla birlikte eski in­feriyor miyakard infarktüsünü göstermektedir. Anteriyor derivasyonlardaki si­metrik olarak tepeli T dalgaları hiperkalemiden veya iskemiden kaynaklanabili­yorken, sıklıkla normal bir durumdur.

Hasta daha önceki yıllarda miyokard infarktüsü geçirmiş gibi görünüyor ve bundan ötürü göğüs ağrısı anginaya bağlı olabilir. Risk faktörlerine (sigara, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol) dikkat edilmelidir ve hastanın aspirin ve bir statinle uzun dönem tedaviye ihtiyacı olabilir, bu sebeple erken dönemde Kardiyoloji polklinik kontrolü önerilmeli. Egzersiz testi hastanın anjiyografiye değecek bir koroner hastalığı olup olmadı­ğına karar vermede etkili olacaktır.

Önceki İçerikAkut Böbrek Yetmezliği
Sonraki İçerikAstım
Acil Serviste görev yapan teknoloji tutkunu bir sağlık çalışanıyım. Gündüzleri hayat kurtarıp geceleri kod yazıyorum 😉 Tecrübelerimi, edindiğim bilgileri burada paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz