Bir acil servis hemşiresi, çikolata kutusuna benzetmiş acil servisi… Kutunun içindeki her bir  çikolata farklı bir tat bırakıyor ağzınızda. Bir nöbette, birbirinden farklı hastalarla karşılaşıyorsunuz ve her bir hasta farklı deneyimler kazandırıyor size. Acil servis hemşiresi çeşitliliği sever.

Kapıdan ne gireceğini asla bilemezsiniz. Tahmin edilememezlik işin en keyifli kısmıdır. Çok sakin bir nöbet devrinden on dakika sonra ortalık savaş alanına dönebilir. Günün farklı saatlerinde farklı dalgalanmalar ve farklı vakalar maceranın bir parçasıdır. Acil servis hemşiresi bilinmezliği sever.

Kalabalık bir ekiple çalışır. Ekip içi iletişimin bu kadar mükemmel olduğu bir bölüm daha göremezsiniz. Doktor hemşire arasında sağlam bir ortaklık vardır. Acil serviste, farklı meslek grupları,  çalışırken bütün güçlerini birleştirir. Acil servis hemşiresi işbirliği içinde olmayı sever.

Üst düzey düşünmeyi gerektirir acilci olmak. Acil servis hemşiresi bağımsız karar vereceği bir çok durumla karşı karşıya kalır. Triyaj kararı verirken, öncelikleri belirlerken ve kaosu yönetirken…diğer birim hemşirelerinden daha özgürdür. Acil servis hemşiresi özerk olmayı sever.

Çalışma saatlerinin çoğu ayakta ve düşünerek geçer. Sürekli bir problem çözme durumu içindedir. O kadar alışıktır ki bu duruma, sorun olmadığı durumlarda huzursuz olur. Sanki bir şeyleri atlıyormuş hissine kapılır. Acil servis hemşiresi sorun çözmeyi sever.

Çalışabileceğiniz en dinamik bölümdür acil servisler. Hızlı hareket etmek, hızlı karar verebilmek ve hatta hızlı yemek yiyebilme becerisine sahip olmak zorunda tutar sizi.  Hatta sosyal yaşantıya da yansır, bu hızlı hareket etme durumu. Tabiki tek başına hızlı olmak durumu kurtarmaz,  baskı altında bile sakin kalabilmeyi başarır. Acil servis hemşiresi heyecanı sever.

Bulmaca çözmek gibidir acilde çalışmak. Bulmacayı çözebilmek için bilgi sahibi olmanız gerekir. Yenidoğandan geriatrik hastaya, travmadan davranışsal bozukluklara kadar geniş bir yelpazede olan hastalara en iyi bakımı verebilmek için öğrenmek zorundadır.  Edindiği yeni bilgiler ışığında hareket eder ve bilginin kendisini güçlü kıldığının farkındadır.  Acil servis hemşiresi öğrenmeyi sever.

Hasta ile ilk karşılaşan hemşiredir. Triyajda hastayı sorgularken yakaladığı bir durum, hastanın hayatını değiştirebilir. Nedenini bilmediği ama kendisini huzursuz eden bir hasta, farkettiği bir çocuk istismar vakası yada ilaç bağımlısı olabileceğini düşündüğü bir başvuru …Acil servis hemşiresi fark yaratmayı sever.

Acil servis hemşirelerinin, başka hiçbir bölüm hemşireliğine benzemeyen kendi kimlikleri vardır.. İnanılmaz derecede zekidirler ve hızlı düşünürler. Her gün bir çok hayat kurtarırlar ve bir çok insanın hayatına dokunurlar. Adrenalin bağımlısıdır. Acil servis hemşireleri süper kahramanlardır

İşte biz acil servis hemşiresi olmayı bu nedenlerden dolayı seviyoruz. Peki siz neden seviyorsunuz?

Önceki İçerikVT – SVT Ayrımı
Sonraki İçerikAkut Böbrek Yetmezliği
Acil servis sorumlu hemşiresi, geçtiğimiz yüzyılda Akdeniz Üniversitesinden mezun olur olmaz kendisini acilde bulmuştur. Ve o günden beri acil servise gönülden bağlanmıştır. 10 yıl gece nöbetlerinde koşturduğu acil koridorlarını, 10 yıldır servis sorumlusu olarak koşmaktadır. Üç yakışıklı delikanlının olduğu bir çekirdek ailenin kraliçesidir. En büyük keyfi, evdeki koltuğunda oturup televizyonda tenis maçlarını seyretmektir. Sıkı bir Nadal hayranıdır. Hayat felsefesi “ne yaparsan yap aşk ile yap” üzerine kurulmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz